2016. május 11., szerda

A Romeo és Júlia elemzése

A mű keletkezése

Shakespeare korai műveinek egyike
1595-1596 között írta
Műfaja: szerelmi tragédia, szerelem és a gyűlölet tragikus szembenállása.
Első alkotása melynek témája a hitvesi szerelem.

Műfaja


A történet érdekességeinek sora a műfajával kezdődik, habár tragikus drámáról beszélünk, a tragikus események a valódi, tiszta szerelemtől következnek be. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy a szerelmesek egymás halála miatt vetnek véget saját életüknek, nem pedig azért az eszméért halnak meg, amit korábban képviseltek.


A mű konfliktusa


A történet során megismerünk két családot akik már nagyon régóta viszályban élnek. Ez lesz az egyik konfliktus a mű során. A másik konfliktusát a műnek a két család tagjai által ismerhetjük meg. Ez pedig nem más mint a a középkori szokások és az új reneszánsz által meghatározó egyéni érzelmek szembenállása. Capulet, Páris és a Dajka, a középkori szokásokat testesítik meg, mind a három szereplőben fellelhető egyfajta kettősség, ami szerint támogatják az igaz szerelmet, de mégis a középkori hagyományokat követik, amíg Romeo és Júlia a reneszánsz új látásmódját tükrözik. Vagyis a középkori és a reneszánsz értékrendet állítja egymással szembe a szereplőkön keresztül. Ez abban is nyilvánul meg, hogy míg Júlia a szerelméhez szeretne hozzámenni, addig édesapja érdekházasságba kényszerítené.

Szerkezete


Térben és időben elhelyezve Veronában játszódik és öt nap történetét meséli el.
Öt felvonásból plusz az előhangból áll össze a mű.

Szerkezet szempontjából öt részre oszthatjuk fel: 1. Expozíció: A két család ősi viszálya (szolgák kötözködése, Tybalt és Benvolio párbaja).
2. Bonyodalom: A két fiatal megismerkedése, erkélyjelenet és a titkos esküvő.
3. Bonyodalom kibontakozása: A titkos házasság, Páris leánykérése Capulettől, Tybalt és Mercutio halála és Romeo száműzetése.

4.Tetőpont: Kriptajelenet
5.Megoldás: Romeo és Júlia halála, a két család kibékülése.


A véletlenek szerepe a műben


Véletlenek sokasága jelenik meg a műben.
Többek között az is véletlen volt hogy Romeo megtudta hogy Capuleték bált tartanak, vagy az hogy megismerte Júliát, de Romeo és Júlia tényleges halála is a véletlen műve, hiszen Romeot nem tudták időben tájékoztatni Júlia tetszhaláláról, emiatt öngyilkos lett, és ezt meglátva Júlia is megölte magát.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése